Business for Breakfast©
Späť na Blog

Čo majú spoločné networking a marketing?

V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo majú spoločné tieto dva podnikateľské nástroje, ako spolu súvisia a prečo musia najmä začínajúci podnikatelia investovať svoj čas a energiu do oboch týchto spôsobov propagácie. Máte vo vašej firme nastavený kvalitný marketing? A akú pozornosť venujete networkingu?


Sú vhodné najmä pre začínajúcich podnikateľov

Ak ste si pred krátkym časom založili firmu, musia sa o vás ľudia dozvedieť. Či už podnikáte v B2B alebo B2C segmente, reklama v akejkoľvek podobe je nevyhnutná. Venujete čas a financie do reprezentatívnej webovej stránky, propagácie na sociálnych sieťach, ale aj do offline reklamy. Akým spôsobom však zbierate nové kontakty pre budúcu spoluprácu? Networking je skvelou formou získavania nových obchodných partnerov.

Vyžadujú časovú a finančnú investíciu

Nebudeme si klamať. Oba nástroje vás budú niečo stáť a je len na vás, koľko času, energie a peňazí ste ochotní investovať do rozvoja vašej firmy. Investícia do networkingu môže byť aj v podobe zakúpenia lístkov na rôzne podnikateľské podujatia, kde sa môžete zoznámiť s ďalšími podnikateľmi – potenciálnymi odberateľmi a dodávateľmi.

Sú jednoducho nevyhnutné

Kto sa úplne vykašle na marketing, networking a referencie, dlho sa na trhu neudrží. Aj keby ste poskytovali tie najkvalitnejšie služby, ľudia vás jednoducho nenájdu a len z odporúčaní spokojných klientov sa dlho žiť nedá. Aspoň v minimálnej miere treba každý mesiac venovať pár hodín obom týmto aktivitám.

Prinesú vám nové konverzie

Cieľom marketingu a networkingu nie sú "lajky" na sociálnych sieťach ani pekné referencie na vašom webe od spokojných klientov. Cieľom sú skutočné konverzie – predaje, objednávky, no minimálne dopyty. Návratnosť investície do marketingu a networkingu si ľahko vypočítate už po pár mesiacoch, kedy budete pozorovať nárast počtu klientov.

Spoločne majú väčší význam

Máte najlepší marketing na svete? Bez odporúčaní to môže byť na nič. Máte veľa potenciálnych obchodných partnerov? Bez dobrej reklamy to opäť nemusí nič znamenať. Marketing a networking sú na jednej koľaji a potrebujú rovnakú dávku vášho času.

Ak máte záujem o networking vo vašom meste, navštívte niektorý z našich podnikateľských klubov.

www.podnikatelske-kluby.sk