Business for Breakfast©
Späť na Blog

KORONA A NETWORKING

Máme za sebou ťažké obdobie (nielen) pre networking. Ten „náš“ je založený na osobnom stretávaní sa podnikateľov v podnikateľských kluboch. Tri mesiace sme nemohli prevádzkovať kluby ako sme boli zvyknutí a „stretávali“ sme sa iba online prostredníctvom počítačov, tabletov či mobilov.


Zamýšľam sa, ako táto situácia ovplyvnila klasický networking?

Môj pohľad je podložený niekoľkoročnou skúsenosťou s networkingom v podnikateľských kluboch Business for Breakfast® a dlhoročným prepájaním a odporúčaním svojich kontaktov medzi sebou, čo predstavuje klasický networking založený na osobných vzťahoch. Na druhej strane v období korona-karantény sme uskutočnili takmer 50 online stretnutí, kde sme spojili viac ako 500 účastníkov. Pokúsim sa teda porovnať tieto dve formy networkingu.

Online stretávanie je veľmi pohodlné, dostupné a efektívne z hľadiska času. Môžeme byť prakticky kdekoľvek, stačí nám počítač, mobil a pripojenie na internet (a najlepšie ešte aj kľudné prostredie). V korona období sme všetci boli dosť zaskočení a všeobecná neistota nám nepridávala na pohode. Online mítingy nám umožnili sa nielen vidieť, počuť, ale najmä sa navzájom podporiť, zdieľať svoje pocity, názory a riešenia ako sa vysporiadať s touto situáciou. Cítili sme spolupatričnosť, podporu a súdržnosť. V tomto čase to bola pre nás veľmi dobrá skúsenosť s online networkingom, aspoň tak to vnímam aj na základe komunikácie s našimi členmi. Mohli sme aspoň touto formou upevňovať vzťahy, ktoré boli budované v minulosti vďaka klasickému networkingu na podnikateľských kluboch. Bol však vidieť rozdiel, ak sa pripojil niekto nový – čo sme si párkrát vyskúšali na konci obdobia online mítingov. Tam sa nedalo nadviazať na už existujúci vzťah, a cez monitor si vzťah nespravíš.

Akonáhle boli uvoľnené opatrenia a už bolo možné osobné stretávanie sa, sme znovu rozbehli našu klasickú formu networkingu - podnikateľské biznis raňajky. Najmä na prvých stretnutiach bolo cítiť úžasnú radosť a potešenie z osobného kontaktu, účasť našich členov bola takmer stopercentná. Uvedomil som si, aj sme to s mnohými členmi na kluboch komunikovali, že osobné stretnutie sa nedá ničím plnohodnotne nahradiť. Nie je možné žiadnym iným spôsobom zažiť atmosféru, odovzdať a prijať energiu, nacítiť „chémiu“ z osobného stretnutia, navyše v prostredí navzájom sa podporujúcich ľudí s podobným zmýšľaním, názormi, starosťami. Zažívali sme pocity, keď bolo možné pozitívnu energiu doslova „krájať“, tak silná a citeľná bola.

Ak by som to mal zhrnúť, tak vyjadrím vďačnosť za toto obdobie, ktoré nám ukázalo možnosti prepájania oboch foriem networkingu – online aj offline. Pre mňa osobne budú vždy osobné stretnutia nadradené akejkoľvek inej forme komunikácie. Na druhej strane si viem predstaviť svoj občasný vzdialený online prístup na klubové stretnutia, najmä u tých vzdialenejších lokalít. Tak teraz neviem, som sám sebe neverný? .

Priatelia, želám vám príjemné leto a veľa úspechov v networkingu...

Juraj Bais | CEO | Business for Breakfast® Slovakia