Business for Breakfast©
Späť na Blog

Networking: Skvelý pomocný nástroj v časoch krízy

Pamätáte si ešte na globálnu ekonomickú krízu z roku 2009? V tom čas dostalo zabrať veľké množstvo firiem. Počas krízy sa často upravuje rozpočet a škrtajú sa „nepotrebné“ veci, ako napríklad marketing či networking. Vedeli ste, že je to úplná hlúposť? Práve väčšia investícia do propagácie vašej firmy vám môže pomôcť vyniesť sa nad konkurenciu aj v časoch nižšieho dopytu.


Prichádza málo dopytov?

Jedným zo znakov prichádzajúcej krízy je zníženie dopytov po službách v mnohých sektoroch. Kríza nezasiahne azda len gastronómiu a zdravotníctvo, lebo ľudia potrebujú jesť a zdravotnú starostlivosť nepretržite bez ohľadu na ekonomické podmienky. Ak začínajú klesať dopyty pre vaše služby a máte nižší zisk, nemôžete ďalej okresávať vaše výdavky. Naopak, zvýšte výdavky na marketing a networking, aby ste prilákali viac zákazníkov.

Zákazníci sa o vás musia dozvedieť

Ak nemáte čas, energiu a financie na rozvoj marketingových aktivít, je na čase rozhliadnuť sa po nových kontaktoch prostredníctvom networkingu. Množstvo podnikateľov z vášho okolia je vašimi potenciálnymi obchodnými partnermi. Stačí si k nim nájsť cestu a začať spolupracovať – či už priamo, alebo nepriamo prostredníctvom sprostredkovania iných obchodov.

Správny marketing je len jednou z ciest

Nesmiete zabúdať aj na dobrú reklamu vašej spoločnosti. Je to však len polovica garantovaného úspechu. Odporúčania a referencie sú štatisticky presvedčivejšie, ako dobrý reklamný banner. Nemyslíme však referencie na vašom webe od imaginárnych zákazníkov. Skutočné odporúčania vašich partnerov pri osobnom styku majú naozaj veľkú váhu.

Kde môžete rozhodiť siete?

Najlepšie bude, ak oslovíte podnikateľov vo vašom okolí. Skúste bývalých klientov, dodávateľov, odberateľov či partnerské firmy, s ktorými ste už spolupracovali. Nie je ničím výnimočným, ak nadviaže spoluprácu kadernícky salón s dobrou kaviarňou a navzájom si odporúčajú klientov. Všetko je len o vašich komunikačných schopnostiach.

Neváhajte nás kontaktovať

Čakáme na vašu správu. Radi vás predstavíme členom podnikateľského klubu vo vašom meste a navedieme vás na cestu plnú nových užitočných kontaktov a obchodov. Navštívite niektorý z našich eventov alebo raňajkových klubov. Určite neoľutujete.