Business for Breakfast©
Späť na Blog

Škola NETWORKINGU - Prečo robiť Networking ?

Častokrát mi podnikatelia vravia, že oni sa nepotrebujú s nikým stretávať, že majú veľa práce a nemajú čas na stretávanie a “vykecávanie” pri kávičke.


Chápem a akceptujem, no myslím si, že robia veľkú chybu. Za stretávaním sa totiž nie je iba “kávičkovanie”, ale je to v prvom rade možnosť spoznať nových ľudí inak, ako cez neosobný telefonický či e-mailový kontakt.

V NETWORKINGU je stretávanie sa s ľuďmi kľúčovou činnosťou, je to súčasť stratégie a práce s kontaktami. Networking je v prvom rade o budovaní a spravovaní svojej siete kontaktov, ktoré - v prípade business networkingu - nám prinášajú nové obchodné možnosti a príležitosti. Toto si treba uvedomiť a zamyslieť sa nad možnosťami, ktoré nám tu vďaka networkingu vznikajú. Nejde však o jednorazovú činnosť, je to dlhodobý proces - ak má byť vysoko efektívny, tak ide o celoživotný spôsob práce s kontaktami. Nie nadarmo sa hovorí, že Networking je ŽIVOTNÝ ŠTÝL.

Prečo teda robiť NETWORKING ? A prečo NIE? Prečo odmietať overený spôsob vytvárania a budovania nadštandardných vzťahov s ľuďmi, ktorí nám môžu byť po ruke, keď budeme potrebovať pomoc, radu, odporúčanie či referenciu? Veď si môžeme vystačiť s najbližšími spolupracovníkmi, rodinou či priateľmi, nie? Skúste sa zamyslieť, koľko máte okolo seba ľudí, ktorých môžete požiadať o pomoc, keď ju potrebujete? Viete si predstaviť, že môžete čerpať z databázy svojich kontaktov, ktoré máte ? Ako sa k vám postaví väčšina z nich - čelom s “otvorenou náručou”, alebo chrbtom? Na druhej strane, koľkým z nich by ste vy ochotne pomohli, poradili, odovzdali odporúčanie, či dôležitý kontakt? Predstavte si, že máte okolo seba skupinu ľudí, na ktorých sa môžete s dôverou obrátiť, či už potrebujete poradiť, pomôcť, získať potrebný kontakt. Práve NETWORKING vám môže pomôcť vytvoriť si takúto skupinu.

Viete čo je najcennejšie, čo si môžeme navzájom dať? Nie, nie sú to peniaze, či iné materiálne veci. Je to náš ČAS. Ten je najvzácnejší, lebo ho máme iba obmedzené množstvo. A čas, ktorý sme venovali, už nikdy nedostaneme späť - nedá sa požičať, kúpiť, ani “vybaviť”. A preto si veľmi vážme ľudí, ktorí sú ochotní venovať práve nám časť tejto nesmierne vzácnej veličiny.

.. a na záver - ak vám niekto povie, že nemá čas, viete čo tým chce povedať? Že nemá čas PRE VÁS… a preto sa obklopte takými ľuďmi, ktorí vám toto nikdy nepovedia. Robte aktívny NETWORKING. Ako na to? O tom niekedy nabudúce.


Galéria: